Am o catea rottweiler de 3 luni si e cam agresiva, adica musca indiferent de situatie: treci pe langa ea sau te joci cu ea. Ce as putea sa fac sa o mai imblanzesc putin?
Etichete: catelusa agresiva
dezvoltat de asoc. 100% pentru mediu
Susține proiectele noastre și adopțiile prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit către adoptiicaini.ro și Asociația 100% pentru mediu. Completează formularul online și ne ocupăm noi de restul!
Am o catea rottweiler de 3 luni si e cam agresiva, adica musca indiferent de situatie: treci pe langa ea sau te joci cu ea. Ce as putea sa fac sa o mai imblanzesc putin?
Etichete: catelusa agresiva
Completează formularul 230 în favoarea Asociației 100% pentru mediu și transformă 3,5% din impozitul tău într-un ajutor concret pentru cauza în care crezi!
Iată câteva dintre proiectele noastre:
primaimpadurire.ro – un proiect de informare a potențialilor aplicanți la fondurile PNRR pentru împăduriri
puietiforestieri.ro – centralizează și inventariază ofertele pepinierelor silvice
primalivada.ro – campanie pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat, „Prima livadă”
agriculturaecologica.ro – registrul producătorilor agricoli înregistrați în agricultura ecologică
produsecologic.ro – produse ecologice direct de la producători certificați
procesatori.ro – conectează fermierii cu procesatorii de legume și fructe, având ca obiectiv reducerea risipei alimentare.
colectaredeseuri.ro – informare și conectare a actorilor implicați în colectarea sepaarată a deșeurior
scoaladepuieti.ro – povestea înființării unei livezi plecând de la semințe, încurajând biodiversitatea și documentând fiecare pas
adoptiicaini.ro – platformă de adopție online a câinilor fără stăpân
adoptiipisici.ro – platformă de adopție online a pisicilor fără stăpân
pompiervoluntar.ro – pentru stingerea incendiilor de vegetație
Nu e agresivitate deocamdata. Dar poate deveni pe masura ce catelusa ta va creste. Toti puii sanatosi musca, rod, latra… Rottweilerul e un caine care se joaca mai dur, pentru ca are falcile mai puternice. Eu zic sa ceri ajutorul unui dresor. Rottweilerul nu e un caine pentru oricine. Ai nevoie de experienta cu cainii de talie mare, altfel nu vei reusi sa o tii sub control.
Contrar opiniei invechite, conform careia un rottweiler incepe dresajul dupa 6-8 luni, manualele moderne de dresaj recomanda inceperea predresajului la varste relativ mici, adica imediat dupa vaccinare, si include obisnuirea cainelui cu alti caini si cu oamenii, ca si controlul muscaturii, pentru ca muscatura unui rottweiller adult este extrem de puternica.
Corect, acum isi testeaza limitele si se joaca. Avand in vedere ca din anul 2002 este interzisa inmultirea acestei rase, mi se pare o performanta sa detineti un exemplar de 3 luni.