Completează formularul 230 în favoarea Asociației 100% pentru mediu și transformă 3,5% din impozitul tău într-un ajutor concret pentru cauza în care crezi!
Iată câteva dintre proiectele noastre:
primaimpadurire.ro – un proiect de informare a potențialilor aplicanți la fondurile PNRR pentru împăduriri
puietiforestieri.ro – centralizează și inventariază ofertele pepinierelor silvice
primalivada.ro – campanie pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat, „Prima livadă”
agriculturaecologica.ro – registrul producătorilor agricoli înregistrați în agricultura ecologică
produsecologic.ro – produse ecologice direct de la producători certificați
procesatori.ro – conectează fermierii cu procesatorii de legume și fructe, având ca obiectiv reducerea risipei alimentare.
colectaredeseuri.ro – informare și conectare a actorilor implicați în colectarea sepaarată a deșeurior
scoaladepuieti.ro – povestea înființării unei livezi plecând de la semințe, încurajând biodiversitatea și documentând fiecare pas
adoptiicaini.ro – platformă de adopție online a câinilor fără stăpân
adoptiipisici.ro – platformă de adopție online a pisicilor fără stăpân
pompiervoluntar.ro – pentru stingerea incendiilor de vegetație
Trebuie sa il reclamati…simplu….poate nici nu are permis pentru arma !!!!!!!!!…Incercati sa luati legatura cu asociatia de protectie a animalelor din localitatea Dvs. Incercati sa vorbiti la politie si sa spuneti ca va e frica de el pentruca daca afla ca l-ati reclamat s-ar putea sa foloseasca arma si altfel…trebuie neaparat avizata politia pentruca acest individ este un pericol social !
Reclama-l la politie! Conform legii 9/2008 pentru protectia aniamlelor (care miodifica legea 205/2004) omorarea este infractiune
trebuie reclamat la politie….
poate inbtr-adevar nu are drept de port arma….atunci este grav ..pt. el…..
dar mai mult…..chear daca are drept de port arma nu are voie sa o foloseasca decat in anumite locuri ….nu in locuri publice….
Pai pentru vecin e grav oricum, adica va avea o reclamatie penala pentru uciderea unui caine. Unicul scapau (relativ) al vecinului ar fi dovedirea ca a surprins cainele pe terenul de vanatoare.
“Iar reclamatia o pot face fara ca acuzatul sa afle cine a depus-o?” – in Romania, nimeni nu va poate garanta asa ceva. Dar nu va temeti de modul in care va poate percepe un om care va impusca animalele si stie ca nu reactionati? Ati dus cainele la dsvsa pt a se constata cauza decesului? Ca politistul nu e medic vet si poate crede ca a cazut el singur in cap sau l-a lovit cu caramida un trecator strain.
Dar probabil ca si vecinul avea o mare problema cu cainii dumneavostra.
Si cred ca zicea la fel” am o problema cu un vecin nebun care nu isi tine cainii inchisi!” La asta v-ati gandit? Daca ar fi ai dumenavoastra cainii ar trebui sa stea pe terenul care va apartine, in curte, etc.
deci mai corect ar fi sa spuneti ca aveati niste caini care vagabondau si probabil atacau si alti oameni atunci cand nu se aflau pe terenul dumneavoastra.
deci bravo vecinului ca a luat o initiativa laudabila!!
imi puteti da numarul de telefon al vecinului ca sa il felicit pentru ceea ce a facut?