Completează formularul 230 în favoarea Asociației 100% pentru mediu și transformă 3,5% din impozitul tău într-un ajutor concret pentru cauza în care crezi!
Iată câteva dintre proiectele noastre:
primaimpadurire.ro – un proiect de informare a potențialilor aplicanți la fondurile PNRR pentru împăduriri
puietiforestieri.ro – centralizează și inventariază ofertele pepinierelor silvice
primalivada.ro – campanie pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat, „Prima livadă”
agriculturaecologica.ro – registrul producătorilor agricoli înregistrați în agricultura ecologică
produsecologic.ro – produse ecologice direct de la producători certificați
procesatori.ro – conectează fermierii cu procesatorii de legume și fructe, având ca obiectiv reducerea risipei alimentare.
colectaredeseuri.ro – informare și conectare a actorilor implicați în colectarea sepaarată a deșeurior
scoaladepuieti.ro – povestea înființării unei livezi plecând de la semințe, încurajând biodiversitatea și documentând fiecare pas
adoptiicaini.ro – platformă de adopție online a câinilor fără stăpân
adoptiipisici.ro – platformă de adopție online a pisicilor fără stăpân
pompiervoluntar.ro – pentru stingerea incendiilor de vegetație
ar trebui sa intrebati un veterinar
Ceea ce descrii se numeste lactatie falsa si e urmarea faptului ca nu ai sterilizat-o. Recomandarea mea este sa discuti cu medicul veterinar daca e posibila sterilizarea. Varsta mi se pare prea inaintata pentru o prima monta; riscurile unei gestatii si complicatiile la fatare la varsta asta sunt mari si oricum nu rezolva problema lactatiei false; dupa cum stii o catea intra in calduri de doua ori pe an; vei avea mereu aceeasi situatie. Sterilizarea elimina lactatia falsa, reduce riscul imperecherilor accidentale, a maladiilor transmisibile pe cale sexuala, a cancerului mamar, uterin, ovarian, si mai ales impiedica aparitia piometrului – o afectiune grava, cu evolutie rapida, adesea mortala, care apare la catelele nesterilizate.