Si astazi sa imperechea cu un catel de masura mica ca si ea dar nici nustiu ce rasa e.. Ce sa fac? Are 8luni deabea si e primul cii e cu care sa imperecheat. Sa corcit?
dezvoltat de asoc. 100% pentru mediu
Susține proiectele noastre și adopțiile prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit către adoptiicaini.ro și Asociația 100% pentru mediu. Completează formularul online și ne ocupăm noi de restul!
Si astazi sa imperechea cu un catel de masura mica ca si ea dar nici nustiu ce rasa e.. Ce sa fac? Are 8luni deabea si e primul cii e cu care sa imperecheat. Sa corcit?
Completează formularul 230 în favoarea Asociației 100% pentru mediu și transformă 3,5% din impozitul tău într-un ajutor concret pentru cauza în care crezi!
Iată câteva dintre proiectele noastre:
primaimpadurire.ro – un proiect de informare a potențialilor aplicanți la fondurile PNRR pentru împăduriri
puietiforestieri.ro – centralizează și inventariază ofertele pepinierelor silvice
primalivada.ro – campanie pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat, „Prima livadă”
agriculturaecologica.ro – registrul producătorilor agricoli înregistrați în agricultura ecologică
produsecologic.ro – produse ecologice direct de la producători certificați
procesatori.ro – conectează fermierii cu procesatorii de legume și fructe, având ca obiectiv reducerea risipei alimentare.
colectaredeseuri.ro – informare și conectare a actorilor implicați în colectarea sepaarată a deșeurior
scoaladepuieti.ro – povestea înființării unei livezi plecând de la semințe, încurajând biodiversitatea și documentând fiecare pas
adoptiicaini.ro – platformă de adopție online a câinilor fără stăpân
adoptiipisici.ro – platformă de adopție online a pisicilor fără stăpân
pompiervoluntar.ro – pentru stingerea incendiilor de vegetație
Daca catelul mascul era cu stapan puteti intreba ce rasa este. Ea va ramane la fel, dar puteti sa va asteptati la cativa puiuti peste vreo 2 luni, care vor semana cu mama sau cu tatal, sau cu ambii parinti.Fiind prima gestatie si catelusa fiind de talie mica probabil va face mai putini pui decat de obicei, dar va trebui sa le gasiti o casa, daca nu -i puteti pastra. Si data viitoare aveti mai multa grija si nu o mai lasati libera cand este in calduri.
Elena… raspunsul corect ar fi inceput cu informarea stapanului ca NU EXISTA RASA PEKINEZ IMPERIAL!!! Parol!! (asta nu inseamna ca e cu ceva mai prejos decat un caine campion) Deci,nici catelusa nu este de rasa! Apoi,referitor la faptul ca s-a imperecheat la 8 luni (!!!),e ca si cum un copil de 13 ani ar face un copil! Este supusa unor chinuri,practic (gestatia,fatarea,alaptarea),cu atat mai mari cu cat catelusa este inca in crestere,care poate fi afectata! Intr-adevar,la prima gestatie,de obicei,vor fi mai putini pui,dar nu vad logica pentru care ar supune cateaua la trauma nasterii,la o varsta atat de mica,cand pot aparea numeroase complicatii,fata de sterilizarea ei! Poate fi sterilizata chiar daca s-a imperecheat (este recomandat sa se intample cat sarcina este mica),riscul de complicatii este mic luand in calcul varsta,si recuperarea va fi foarte rapida!
Mult noroc,si sper sa luati decizia corecta pentru catelusa!
Ca un PS:uitasem sa mentionez ca nu este nevoie sa mai fie adusi pe lume niste pui,care vor ingrosa numarul celor care au nevoie de o casa deja! Majoritatea spune ca va da puii cunostintelor si prietenilor,care deja au spus ca doresc unul,dar pusi in fata faptului implinit (adica vino sa-ti alegi puiutul)),vor da bir cu fugitii! Si atunci….va aparea un anunt tot aici pe site,ca se dau puiuti spre adoptie,preferabil cat mai urgent,ca este costisitor sa cresti puiuti!