Ambii caini sunt vaccinati ! Cum pot sa imi ajut catelusul ? Exista ceva solutii cu care pot sa il ung pentru o vindecare a ranii mai rapida ?
dezvoltat de asoc. 100% pentru mediu
Susține proiectele noastre și adopțiile prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit către adoptiicaini.ro și Asociația 100% pentru mediu. Completează formularul online și ne ocupăm noi de restul!
Ambii caini sunt vaccinati ! Cum pot sa imi ajut catelusul ? Exista ceva solutii cu care pot sa il ung pentru o vindecare a ranii mai rapida ?
Completează formularul 230 în favoarea Asociației 100% pentru mediu și transformă 3,5% din impozitul tău într-un ajutor concret pentru cauza în care crezi!
Iată câteva dintre proiectele noastre:
primaimpadurire.ro – un proiect de informare a potențialilor aplicanți la fondurile PNRR pentru împăduriri
puietiforestieri.ro – centralizează și inventariază ofertele pepinierelor silvice
primalivada.ro – campanie pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat, „Prima livadă”
agriculturaecologica.ro – registrul producătorilor agricoli înregistrați în agricultura ecologică
produsecologic.ro – produse ecologice direct de la producători certificați
procesatori.ro – conectează fermierii cu procesatorii de legume și fructe, având ca obiectiv reducerea risipei alimentare.
colectaredeseuri.ro – informare și conectare a actorilor implicați în colectarea sepaarată a deșeurior
scoaladepuieti.ro – povestea înființării unei livezi plecând de la semințe, încurajând biodiversitatea și documentând fiecare pas
adoptiicaini.ro – platformă de adopție online a câinilor fără stăpân
adoptiipisici.ro – platformă de adopție online a pisicilor fără stăpân
pompiervoluntar.ro – pentru stingerea incendiilor de vegetație
de veterinar ati auzit cumva?
du-l la veterinar daca e grav,daca nu trb cusut sau daca ranile sunt minore,dezinfecteaza-i ranile cu apa oxigenata si apoi pune-i baneocin pe fiecare rana.(apa oxigenata/betadine si baneocinul le cumperi de la farm umana)
Iti este fff greu sa gandesti. Trebuie altii sa o faca in locul tau.
Daca ranile catelului nu sunt foarte grave, sa trebuiasca cusut atunci nu are nici un rost sa incercati sa il ajutati cu apa oxigenata ori cu diverse creme/unguente (cum ar fi baneocinul) Sunt convins ca ati avut ocazia sa vedeti caini care isi ling singuri ranile, saliva cainelui contine o substanta numita litozim, un antiseptic natural care favorizeaza inchiderea rapida a ranilor.
Daca rana este superficiala si incercati sa il ajutati cu diverse creme in final nu il veti ajuta in nici un fel, doar il veti hrani zilnic cu crema pe care a-ti aplicato pe el. Catelul nu se va da in laturi sa isi linga rana sau ranile si va linge si crema aplicata pe rana …….
doar atat?nu tu mate scoase,piei atarnate,orice?hai ca esti culmea ,…nu dai detalii pretioase,ca tot suntem pe felie?…hai mai!ceva senzatie ca place oamenilor…orice,dar place!
Domnule Despot,va bagati aiurea cu sfaturi care de care mai incompetente la mai multe situatii care reclama ajutor.Sunteti din varful muntelui?Lizozim,apropos,era enzima respectiva.In varful muntelui sau acum o suta de ani care scapa lingandu-si ranile,bine,care nu….Abtineti-va de la aberatiile postate,suntem in 2012 cand folosim chiar pt.ranile superficiale apa oxigenata,betadina etc. si antibiotice aplicate local si/sau pe cale generala. Sper sa nu detineti animale.