Tata a adoptat o catelusa de ciobanesc german de cca 4 luni, castrata recent (la momentul adoptiei, inca avea firele). Acum a trecut o luna si catelusa este deosebit de sperioasa. Chiar daca toti din casa ii arata afectiunea, iasa cu greu din cusca, fuge in ea la cel mai mic gest catre ea. In noua ei familie nu este agresata si este bine ingrijita. Are tarcul si cusca ei. A fost izolata de straini astfel incat sa nu intre in contact direct cu ei si sa isi poata cunoaste mai bine stapanii.
Se poate remedia aceasta atitudine a ei de frica la orice? Daca da, cum? Vrem un caine de paza :)

Buna ziua.
Nu sunt chiar priceputa in sfaturi, dar in urma cu 3 ani si eu am adoptat pentru parinti, la tara, o ciobanita germana tot din adapost, tot abuzata si speriata si tot puiuta mica.
In prezent, este ditamai dihania, o frumusete inteligenta, fidela numai haitei ei din curte (stapanii, copii lor si gainilor). Nu suporta porumbeii sau pisicile si mai ales strainii care obligatoriu trebuie sa fie insotiti de stapani.
Sigur va pot spune : rabdare, rabdare si muuult calm – pentru inceput. Nu o izolati decat de persoanele straine (postas, ocazional vecini).
Membrii familiei – stapan, copii – trebuie sa se joace cu ea, trebuie sa o mangaie, sa ii dea mancare si jucarii si mai ales sa nu o bata.
Ciobanestii sunt foarte atenti la voce -vorba calma si calda – si recompensa (minge, carne) si nu reactioneaza prea bine la bataie (maraie si arata coltii).
Celelalte rude pe care le iubiti si vin mereu in vizita, vor avea contact numai vizual, verbal si doar 2 sau 3 mangaieri – restul fiecare la locul lui.
Mai tarziu – pana spre 1 an – poate ajundeti la un dresaj.
Va doresc multa bafta si sanatate si va asigur ca v-ati facut un aparator fidel al casei. Inceputul este ceva mai greu.
Si eu am adoptat un puiut maidanez f fricos si acum la 4 ani este un pic mai fricos dar pazeste curtea si latra este super de paza, nu musca ca noi nu am vrut sa muste, l-am socializat si il iubim f mult. Va trebuie un pic de rabdare este pui si trece peste trauma mai usor. Catelul meu si acum dupa atata timp daca ne vede cu o matura sau bat in mana se fereste. Succes
Buna ziua,
Am citit si eu mesajul dvs. si raspunsurile primite. Va pot spune urmatoarele:
Un catel fricos a avut anterior un stapan care se purta foarte agresiv: batai, voce ridicata, privare de libertate, hrana putina si de proasta calitate, ajungand pana la tortura.
Nu aveti de unde sa stiti ce viata a avut anterior de adoptie. Poate chiar sterilizarea a avut loc in urma unor traume fizice sau psihice (cam asa se face la adaposturi).
Cumparati cartea Colt Alb de Jack London, in cazul in care nu o aveti deja.
Acordati foarte mult timp din timpul dvs. pentru a sta aproape de ea, dar fara sa o obligati sa vina la dvs. Lasati-o sa se apropie ea atunci cand simte ca este in siguranta.
Cititi-i pasaje din aceasta carte cu voce calda, calma – vocea si tonul vocii conteaza foarte mult. Lasati-o sa constate ea ca vocea si mana dvs. nu-i vor face niciun rau.
Comportati-va cu ea ca si cum ati incerca sa imblanziti un animal salbatic (in adevaratul sens al cuvantului este un animal salbaticit).
Lasati-o libera in curte sau intr-un padoc mai mare in care sa fiti si dvs. – eu recomand padocul. Luati-va un scaun, asezati-va la o oarecare distanta si incepeti sa cititi cu voce calma si calda.
Ea va reactiona la vocea dvs.
Dupa ce ati terminat de citit – aproximativ 30 de minute – multumiti-i ca v-a ascultat si ca a fost un interlocutor minunat si lasati in locul respectiv o recompensa gustoasa si iesiti.
Faceti acest lucru zilnic, cam in acelasi interval orar.
La un moment dat, va va astepta sa veniti si sa-i cititi din carte (nu conteaza daca repetati aceleasi fraze). Va astepta recompensa de la final. Va dori sa se apropie de dvs. Lasati-o sa se apropie, citind in continuare cu voce calma.
Lasati o mana sa alunece usor pe langa dvs. Ea va veni sa va miroasa mana. Rezistati tentatiei de a o mangaia in acest moment!
Dupa un timp in care ati facut acelasi lucru, cand va veni sa se apropie de mana, incercati sa ridicati mana usor, incet si sa o mangaiati sub bot, apoi spre partile laterale ale capului, apoi urechile, apoi usor scarpinat pe cap.
Daca ati reusit acest lucru, nu sariti in sus de bucurie, pentru ca ea se va speria din nou si nu veti mai putea sa o recuperati! Pastrati-va calmul de pana atunci si multumiti-i din nou ca a fost un interlocutor minunat. Lasati-i la final recompensa si iesiti. Dupa ce devine increzatoare in dvs. – veti simti acest lucru – puteti sa o scoateti din padoc si sa o lasati sa alerge libera prin curte. Apoi o chemati la dvs. cu aceeasi voce cu care s-a obisnuit cand i-ati citit. Oferiti-i recompensa ca a venit la dvs. Faceti acest lucru zilnic.
Din acest moment ati inceput un mic dresaj: sa vina la dvs. cand o chemati.
Puteti sa cumparati o carte despre cum sa va sa dresati catelul si sa urmati incet pasii din acea carte.
IMPORTANT: O singura persoana sa faca acest lucru! Si anume persoana care se doreste a-si asuma rolul de stapan responsabil si de care va asculta catelusa IN PERMANENTA!
Daca veti urma sfaturile date si “trucurile” din cartea pentru dresaj veti avea un caine ascultator, binecrescut si un paznic de nadejde!
Va urez mult succes!
P.S. Daca doriti sa luati legatura cu mine ma puteti suna la nr de mobil 0746 177 033.
UPDATE
Dupa ce ati reimblanzit-o si a capatat incredere totala in dvs., lasati ceilalti membri ai familiei sa se apropie de ea in prezenta dvs. Va recomand ca aceasta apropiere sa se faca in preszenta dvs. pentru ca in dvs. are catelusa totala incredere si stie ca nu o veti supune la agresiuni.
Sa vorbeasca fiecare cu voce calma si calda.
FOARTE IMPORTANT: VOCEA CALDA SI CALMA SA FIE SINCERA!