Buna ziua!
Am in curte trei catei, din care 2 sunt mama (~10 ani) si fiica (~3ani) de ciobanesc mioritic + un golden retriever (9 luni). De curand, relatia, care era una foarte buna, dintre mama si fiica de ciobanesti s-a schimbat in sensul ca fiica a inceput sa fie agresiva cu cateaua mama, sare sa o bata iar un conflict de genul asta dureaza destul de mult. Motivele par sa nu fie serioase, certurile aparand din senin, de exemplu: astazi dormeau amandoua, una langa alta, pe terasa casei; in momentul in care am iesit din casa si am ajuns langa ele, fiica a sarit foarte agresiva pe mama ei, care nu reuseste sa se apere si e dominata. Cu greu le-am despartit, dupa care mama s-a retras, speriata si aproape plangand. Ar putea fi un semn de gelozie? Desi comportamentul nostru fata de ele nu s-a schimbat, iar pana acum nu se intampla asta. Sau ar putea fi un semn al dorintei fiicei de a deveni “seful haitei” in curte? Conflicte de genul acesta mai apar si intre puiul de golden retriever si ea, dar nu par la fel de serioase. Iar el este oricum mai supus, diind pui si nou venit pe teritoriu. Cateaua fiica ,trebuie precizat, ca este sub tratament medicamentos pentru epilepsie – primeste un fenobarbital pe zi. Dar repet..asta se intampla de o perioada mai lunga ,iar comportamentul sau agreisv este recent.
Nu stiu ce atitudine ar trebui sa adopt eu si restul membrilor familiei fata de ele. Va rog sa imi dati un sfat.
Va multumesc!

Buna ziua,
Tratamentul prelungit cu fenobarbital are efecte nedorite asupra temperamentului si asupra personalitatii catelului.
De aceea, catelusa fiica si-a schimbat total relatia cu mama sa si cu celalalt catelus din curte.
Nu este cazul de dominare, pur si simplu, uneori nu-i mai recunoaste (datorita medicatiei) si actioneaza ca atare: apara curtea de nepoftiti (in acest caz mama sa si cu catelusul).
Urmariti cand apar astfel de manifestari: inainte de a lua medicamentul sau dupa ce l-a luat.
In ultima instanta schimbati medicul veterinar si apelati la un etolog canin.
Mult succes si rabdare,
Daniela
va multumesc!