Veterinarul mi a spus ca nu are ce sa îi facă ,la operație nu va rezista ca e f bătrână . Mi a spus ca poate sa o eutanasieze (e catea) (o injecție și gata)dar mi e f mila ,dar pe de o parte ea se chinuie rau. Am ținut f mult la cainele ăsta și acum nu știu ce sa fac .Cunoașteți alte cazuri în care câinele a fost operat și nu a pățit nimic (e bătrână are peste 10 ani)și cum se procedează în cazul eutanasierii (o doare?)As vrea foare mult sa fie operata dar medicul veterinar susține ideea ca e bătrână și ca nu va supravetui.
Spuneți mi dacă așa e .Spuneți mi cum au procedat alți oameni în astfel de cazuri.Vă rog mult

Am avut un caine cu cancer. L-am operat de doua ori, dar tumora s-a refacut de fiecare data. A doua oara a crescut cu o viteza fantastica…
Tumora lui era in zona gatului, ii prinsese ganglionii si ajunsese sa se sufoce. Pana la urma l-am eutanasiat. Se face mai intai o injectie de calmare, apoi se injecteaza in vena de la picior solutia de eutanasiere. Nu doare absolut deloc. Pur si simplu inima ii bate din ce in ce mai rar pana se opreste- si totul dureaza cam 30 de secunde. E ca un anestezic foarte puternic.
Am inteles ca ai iubit-o foarte mult pe catelusa. Sugestia mea este sa i se faca injectia de eutanasiere. Iti spun ca nu va suferi absolut deloc. I se face un anestezic si apoi injectia. Sugestia mea este sa ii tii capul in bratele tale pentru a te simti aproape pana in ultima clipa. Ii poti oferi acest ultim gest care pentru ea inseamna foarte mult.
Sunt alaturi de tine! Nu esti singur(a).
cere parerea altui veterinar dar daca o iubesti mult las-o sa plece.n-o doare pentru ca intai ii face anestezie si apoi cealalta injectie.nu fi egoist/a.stiu c-o iubesti si stie si ea.tine-o in brate pana pleaca si va stii c-ai iubit-o.
Eu am avut tot o catelusa pinscher pitic pe care am eutanasiat-o in final. A facut o tumoare mamara care a fost extirpata dar din pacate au iesit altele pe lantul mamar. La aproximativ un an (poate mai putin) a facut piometru (uterul s-a umplut cu puroi,burta catelei s-a umflat foarte tare,nu mai manca, mergea prin casa si cadea, practic nu se mai putea tine pe picioare). Veterinarii care au vazut-o in prima faza nici nu au pus diagnosticul corect.Am ajuns la un veterinar in Calarasi care a operat-o cu sanse de 50% sa moara si 50% sanse sa traiasca.Si-a revenit foarte greu,perfuzii facute acasa, injectii, vitamine,etc.Nu asta ar fi problema dar acum gandindu-ma in urma nu cred ca as mai chinui-o in felul acesta, sufrinta a fost mare pentru ea si in final tot la eutanasie s-a ajuns. Nu a durut-o nimic (din ce am vazut si a zis si veterinarul) a adormit-o intai si apoi i-a facut injectia finala. Acum am trei cateluse pinscher pitic (m-am indragostit de rasa asta) dar pe care le-am sterilizat tocmai ca sa nu mai faca tumori mamare sau piometru. Mi-am invatat lectia chiar daca intr-un mod mai dur (a fost cel mai greu lucru facut vreodata de mine sa merg si sa o eutanasiez).Daca mai multi veterinari ti-au spus ca nu mai este nici o sansa cred ca cel mai omenesc gest este sa o eutanasiezi.