Eu am un pinscher pitic de aproape 9 ani.Primii 4 ani din viata catelului i-am petrecut impreuna, dar dupa aceea am plecat la universitate intr-un alt oras si stateam in camin,prin urmare a trebuit sa il las acasa cu bunica.Totul a fost perfect, buni il iubea foarte mult si la fel si Axinelu pe buni, pana acum 3 luni de zile cand buni nu a mai putut avea grija de el.Eu eram plecata din tara pentru urmatoarele 3 luni, asa ca tati a luat cainele la el acasa, unde l-a tinut afara in curte cu alti 2 caini.Cand am ajuns acasa am avut un soc.Cainele meu era exagerat de slab, ii lipseau incisivii centrali si laterali de la mandibula, cu exceptia unuia care este extruzat.Tati a spus ca a gasit cainele dupa vreo 3 zile cu un rasol de vita in gura, culcat in iarba, si de abia a reusit sa iis coata osul din gura.Pana la urma voi lua cainele cu mine in camin, caci nu am de ales.De 2 ziel de cand sta cu mine a inceput sa castige in greutate, dar am observat ca bea foarte multa apa.Bineinteles urmeaza vizita la medicul veterinar, dar poate pana atunci ma ajutati cu un sfat.

Buna ziua.
Singurul sfat cu adevarat corect este sa nu amanati vizita la medicul veterinar.
Bautul apei in cantitati mari are diverse radacini : rinichii, glucoza din sange, deshidratarea, infectii ascunse ce dau temperatura mare….
Multa sanatate catelului dvs.