mi-a spus cineva ca e obligatoriu ca de la 1 noiembrie 2014 toti cainii cu stapan sa aiba microcip caci altfel stapanii platesc o mare amenda si cainilor nu li se mai poate face nici un tratatment sau vaccin de catre veterinari,eu am un carnet de sanatate fara nici o serie si nr.unic de inregistrare la Autoritatea Ntionala Sanitar Veterinara

Pana la 1 ian 2015,orice proprietar de caine va trebui sa-l microcipeze si sa-l inregistreze in Registrul Cainilor cu Stapan. Trebuie sa mergeti cu catelul la veterinar sa-i implanteze microcipul,cu o copie a buletinului dvs,si o sa primiti un carnet de sanatate nou,cu serie.Daca alegeti doar sa microcipati cainele si sa-l inregistrati,totul va fi facut la preturile practicate de cabinet.Daca il si sterilizati,puteti gasi si programe care fac acest lucru gratuit. Nu ati mentionat de unde sunteti,dar cel putin in Bucuresti sunt cabinete care sterilizeaza,microcipeaza si inregistreaza catelul la un pret modic.
In caz contrar riscati amenda!